Wymiana wiedzy:

Podsumowanie kursów 2012

"Interdyscyplinarne leczenie dzieci z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym" kurs podstawowy
„Kompleksowa rehabilitacja z użyciem Toksyny Botulinowej, funkcjonalnego treningu wytrzymałości i techniki ortopedycznej” kurs zaawansowany.
Miejsce:
Holiday Inn Józefów. Ul. Telimeny 5 Warszawa Józefów
Data:
22-24.11.2012

Akredytacja:
Polskie Towarzystwa: Rehabilitacji, Ortopedyczne i Traumatologiczne, Neurologów Dziecięcych.
Patronat honorowy:
prof Krystyna Księżopolska-Orłowska

Wykładowcy:
Prof. Jules Becher , Dr Marcin Bonikowski, Dr. Po-Jung Brian Chen, Mgr. Koen van Dijk, Mgr. inż. Tom Gort, Prof. Marek Jóźwiak, Dr Eugene Ramekers, prof. Sławomir Snela Mgr, inż, Kees Noppe, dr Katinka Folmer, dr Aleksandra Kulis, dr Merian van Doorn, Els Spaargarten, dr Olga Wolińska, dr Jolanta Taczała, prof Wojciech Kułak
Większość wykładowców wzięła także udział w nadzorze warsztatów.
Nadzór nad warsztatami prowadzili:
Mgr.Jennifer Blom, Dr Petra van Kampen, dr Rafał Piasek Dr n. med. Jolanta Taczała, dr Olga Wolińska, mgr Barbara Cyran, mgr Urszula Chrabota, dr Małgorzata Szmurło, dr Paulina Aleksander, mgr Katarzyna Stefaniuk, mgr Marcin Łuc

Uczestnicy:
W tym roku po raz pierwszy równolegle odbyły się dwa kursy podstawowy dla zespołów nowych i zaawansowany jako kontynuacja kursu podstawowego.
W kursie podstawowym wzięło udział 8 zespołow z:
Białegostoku, Katowic, Lublina, Kościerzyny, Poznania, Opola, Łodzi i Rzeszowa.
Kurs zaawansowany realizowało 7 zespołów w tym z:
Kościerzyny, Krakowa, Rzeszowa, Lublina, Olsztyna, Sopotu i Zagórza.
W sumie w kursie udział wzieło 61 uczestników, 25 wykładowców i 15 dzieci wraz z rodzicami.
Każdy z uczestników otrzymał teczkę z programem kursu, streszczeniami wykładów, materiałami oraz standardami używanymi podczas warsztatów. Materiały były przygotowane w dwóch wersjach językowych.
W trakcie kursu zespoły miały okazję uczestniczyć w wykładach teoretycznych i warsztatach praktycznych w małych grupach. W warsztatach uczestniczyło rówinież piętnaścioro dzieci z 3 ośrodków rehabilitacyjnych w Polsce: Lublina, Rzeszowa i Zagórza. Zarówno dla kursantów jak i dzieci było to niezwykle cenne doświadczenie. Dla uczestników była to szansa na praktyczne wykorzystanie wiedzy w kontakcie z pacjentem, a dla dzieci na szczegółową diagnozę. Równolegle prowadzone były osobne warszaty dla techników ortopedycznych w tym zajęcia w pracowniach ortopedycznych gdzie pod opieką Keesa Noppe i Toma Gorta zostały wykonane ortezy dla 5 dzieci.
Zarówno sesja plenarna jak i warsztaty były tłumaczone przez profesjonalnych tłumaczy tak, aby umożliwić łatwe przyswojenie wiedzy. Na zakończenie kursu wszystkie zespoły prezentowały plan leczenia poszczególnych dzieci przygotowany w trakcie warsztatów. Kurs zakończył się uroczystym rozdaniem certyfikatów przez prof. Bechera.

Ostatniego dnia kursu odbyła się sesja otwarta dla rodziców prowadzona przez Prof. Bechera i Jennifer Blom. Na spotkanie przybyli rodzice i dzieci ze stowarzyszenie Rodziców dzieci z porażeniem mózgowym i z MCNiP w Zagórzu. Rodzice byli bardzo zainteresowani sesją.

Organizacja dwóch kursów w tym samym czasie wymagała od nas dużo wysiłku i koordynacji bardzo wielu działań, tak by zapewnić wysoki poziom mertyoryczny, jak i komfortowe warunki dla wykładowców, uczestników i dzieci. Byliśmy szczęśliwi widząc jak maluchy świetnie czują się wsród uczestników, jak szybko odnajdują się w tej trudnej sytuacji i jak wiele radości sprawia im pobyt w hotelu.


PODSUMOWANIE KURSU 2011 "Interdyscyplinarne leczenie dzieci z Mózgowym Porażeniem" Kurs podstawowy oraz wybrane zagadnienia dla zaawansowanych Kurs odbył się w hotelu Holiday Inn w Józefowie pod Warszawą. W kursie brało udział 7 zespołów pochodzących z Jastrzębia Zdroju, Kościerzyny, Krakowa, Poznania, Rzeszowa, Sopotu i Zagórza. W trakcie kursu uczestnicy mieli okazję uczestniczyć w wykładach teoretycznych i warsztatach praktycznych w małych grupach. Równolegle prowadzone były osobne warsztaty dla techników ortopedycznych w tym zajęcia w zakładzie ortopedycznym gdzie pod opieką Toma Gorta zostały wykonane ortezy dla 4 dzieci. W warsztatach uczestniczyło sześcioro dzieci. Wszystkie zostały zbadane i ustalono odpowiedni plan leczenia. Czwórka dzieci otrzymała nowe ortezy. Na zakończenie kursu wszystkie zespoły prezentowały plan leczenia poszczególnych dzieci przygotowany w trakcie warsztatów. Kurs zakończył się uroczystym rozdaniem certyfikatów przez prof. Bechera.

Zespół z Krakowa pod kierownictwem dr Małgorzaty Szmurło uzyskał najlepsze oceny wykładowców i został zaproszony na staż do ośrodków holenderskich współpracujacych z fundacją Wandafonds.

Copyright © 2011