Szanowni Państwo,
fundacja Wandafonds, której jestem założycielką, dzięki pomocy sponsorów i darczyńców od lat pomaga dzieciom dotkniętym dziecięcym porażeniem mózgowym. Uważamy, że każdemu dziecku, a zwłaszcza choremu należy się najlepsza opieka i leczenie. Dlatego każdego roku przekazujemy środki na organizację kursów i warsztatów, na których polscy lekarze, rehabilitanci i technicy ortopedyczni mogą konfrontować swoją wiedzę i poznawać najnowsze trendy w leczeniu MPD od najwybitniejszych polskich i holenderskich specjalistów. Nie inaczej będzie w tym roku.
Jako jeden z organizatorów w imieniu własnym, Fundacji i komitetu naukowego pod przewodnictwem profesora Julesa Bechera z Centrum Medycznego Wolnego Uniwersytetu w Amsterdamie zapraszam Państwa na kurs:

Kurs podstawowy:
„Interdyscyplinarne leczenie dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym”.
oraz Kurs dla zaawansowanych:
„Kompleksowa rehabilitacja z użyciem Toksyny Botulinowej, funkcjonalnego treningu wytrzymałości i techniki ortopedycznej”.
Dzięki najnowszym metodom terapii, to co jeszcze wczoraj nie było możliwe, dziś staje się rzeczywistością. Dlatego zaprosiliśmy najznakomitszych wykładowców, specjalistów polskich i holenderskich, żeby zapewnić Państwu najwyższy poziom nauczania i najszerszy zakres wiedzy.

Jestem przekonana, że bogaty program obu kursów, a zwłaszcza warsztaty, na których zdobędziecie Państwo doświadczenie praktyczne w leczeniu spastyczności pozostawią Państwa i nas w przekonaniu, że udało się dołożyć kolejną cegiełkę w budowie dzieła skutecznej terapii dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym w Polsce. Jeśli tak się stanie będzie to dla mnie najcenniejszy sukces.

Czekamy na Państwa zgłoszenia. Dołożę wszelkich starań, żeby nasz kurs był dla Państwa źródłem wiedzy, inspirujących spotkań, ale także przyjemnie spędzonym czasem.

Z wyrazami szacunku
Eva Kooyman Piskorz

Szanowni Państwo,
leczenie dzieci z mózgowym porażeniem pozostaje wciąż nierozwiązanym wyzwaniem współczesnej medycyny. O skali trudności, złożoności i ważności problemu świadczy choćby istnienie odrębnej organizacji naukowej (American Academy for Cerebral Palsy and Developmental Medicine) która się nim zajmuje oraz znaczna liczba publikacji, podręczników, kursów i opinii na ten temat. Wydaje się obecnie że najważniejsze w leczeniu jest poprawianie możliwości funkcjonalnych chorych. Nikt nie kwestionuje konieczności istnienia wieloosobowego zespołu leczącego który łączy specjalistów rożnych dziedzin medycyny oraz nauk pokrewnych jak pedagogika, psychologia czy logopedia.
Taka koncepcja leczenia jest zrozumiała i akceptowana również w Polsce, jednak tylko sporadycznie spotykana w praktyce. W wielu, zwłaszcza wysoko rozwiniętych, znacznie od Polski bogatszych krajach taki schemat funkcjonuje a do najlepszych należy szkoła holenderska stworzona i propagowana przez prof. Julesa Bechera z Wolnego Uniwersytetu w Amsterdamie oraz jego zespół. Doświadczenia tego zespołu są w Polsce prezentowane od kilku lat dzięki inicjatywie Pani dr Ewy Kooyman, polskiego lekarza anestezjologa która od wielu lat mieszka i pracuje w Holandii i która dla realizacji pomocy polskim dzieciom z mózgowym porażeniem założyła w 2003 roku Fundację Wandafonds. Dotychczas kursy szkolące młodych polskich uczestników z udziałem polskich specjalistów organizowane były regionalnie: w Zagórzu k/Warszawy, Rzeszowie i Poznaniu. Istnieją tez inne formy współpracy z ośrodkiem holenderskim polegające min na stażach szkoleniowych w Holandii dla polskich lekarzy, fizjoterapeutów i techników ortopedycznych.
W tym roku w dniach 21-24.11 organizujemy w Józefowie k/Warszawy drugi ogólnopolski kurs podstawowy i pierwszy kurs dla zaawansowanych przeznaczony dla specjalistów zajmujących się leczeniem w poszczególnych ośrodkach w kraju. W kursie w charakterze wykładowców uczestniczyć będę specjaliści z Holandii oraz Polski, którzy od lat zajmują się leczeniem dzieci z mózgowym porażeniem. Kurs będzie przeglądem wiedzy, od diagnostyki po szczegółowe aspekty leczenia. Oprócz części wykładowej znaczną część kursu stanowić będą praktyczne warsztaty z udziałem chorych dzieci. Kurs będzie miał akredytację Polskiego Towarzystwa Rehabilitacji, Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii.
Do udziału w kursie zapraszamy całe zespoły leczące dzieci w poszczególnych ośrodkach kraju. Naszym celem jest aby kurs stał się zalążkiem nowoczesnego, interdyscyplinarnego leczenia ukierunkowanego na zdobywanie określonych celów oraz wzajemnej współpracy specjalistów z różnych regionów Kraju. Zachęcamy do udziału w kursie.

W imieniu organizatorów i wykładowców
Sławomir Snela

Copyright © 2011