Wymiana wiedzy 2003-2012

Wymiana wiedzy - Wandafonds od 2003 do 2011

Pierwszy kurs odbył się w listopadzie 2003 roku w Zagórzu k/Warszawy w nowo otwartym laboratorium chodu. Głównym organizatorem i sponsorem kursu była fundacja Wandafonds. W kursie wziął udział zaproszony przez Wandafonds zespół holenderski profesora Bechera. To był początek projektu wymiany wiedzy.

W czerwcu 2004 roku zespół holenderski wziął udział w konferencji naukowo-szkoleniowej „Leczenie dziecka spastycznego. Analiza chodu, jako podstawa do zastosowania toksyny botulinowej i zaopatrzenia w ortezy” w Centrum Rehabilitacji im. Prof. Mariana Weissa w Konstancinie. Jednym z organizatorów było Polskie Towarzystwo Rehabilitacji. Po konferencji odbył się kurs w Zagórzu k/Warszawy.

W tym samym roku Wandafonds zaprosiła zespoły z Zagórza i Ożarowskiej by razem z leczonymi u nich dziećmi i ich rodzicami przyjechali do Holandii na cztero tygodniowy staż.
Staż odbył się dwukrotnie. Wzięło w nim udział 18 osób: lekarze, terapeuci i technicy ortopedyczni i ośmioro dzieci z rodzicami. Pobyt odbył sie w 2 turnusach, podczas których dzieci były intensywnie leczone w Oddziale rehabilitacji Wolnego Uniwersytetu w Amsterdamie. Kees Noppe z Warsztatów Ortopedycznych Noppe robił dla nich ortezy ucząc polskich ortotykow. Lekarze i terapeuci pracowali pod okiem holenderskiego zespołu.

W kwietniu 2005 odbył się kurs w Zagórzu/k Warszawy.

W tym roku zostało też utworzone Stowarzyszenie Młodzieży Ożarowska, które od samego początku współpracowało z Wandafonds. Młodzież ze stoważyszenia założyła stronę internetową by udzielać informacji prawnej i medycznej rodzicom na jej stronie.

W lutym 2006 odwiedziliśmy po raz pierwszy profesora Snelę i Uniwersytet Rzeszowski by nawiązać współpracę z nowym ośrodkiem. Pobyt był połączony z konferencją medyczną na terenie uniwersytetu.
Po tej wizycie odbył się kurs w Zagórzu. W czerwcu 2006 roku w Warszawie odbyła konferencja medyczna EEMMCPDM 2006, w której wziął udział na zaproszenie Wandafonds zespół profesora Bechera.
Rodzice z turnusów w Holandii i inni, zachęceni przez lekarzy z Zagórza i Ożarowskiej wzięli udział w sesji dla rodziców prowadzonych przez Evę Kooyman. To były początki stowarzyszenia rodziców w Warszawie.
W styczniu 2007 roku odbył się w Holandii dwutygodniowy staż dla zespołów z Rzeszowa i Poznania.

W 2008 roku Leo Beenhakker, został ambasadorem Wandafonds i stowarzyszenie rodziców w Warszawie, SRDzPM, które wtedy zostało założone wzięło udział w meczu Polska Dania. Dzieci mogły wprowadzać graczy na boisko.
W listopadzie odbył się tygodniowy staż w Holandii dla zespołu z Rzeszowa.

W 2008 roku Przedstawiciele Stowarzyszenia Rodziców SRDzPM razem z dziećmi i przedstawiciele Stowarzyszenia Młodzieży Ożarowska odwiedzili Holandie, na zaproszenie Wandafonds i zapoznali się z rozwiązaniami holenderskimi dotyczącymi służby zdrowia i pomocy socjalnej odwiedzając ośrodki holenderskie.

W 2009 roku zostało założone stowarzyszenie Rodziców w Rzeszowie, które funkcjonuje teraz w nowym Ośrodku rehabilitacji dziecięcej przy szpitalu n.2.

W maju 2010 przedstawiciele dyrekcji i kierownicy oddziałów ortopedii, rehabilitacji i fizjoterapii odwiedzili 3 ośrodki holenderskie w celu zapoznania się z holenderskimi rozwiązaniami budowlanymi. Dzięki tej wizycie zostały wprowadzone zmiany w budowie ośrodka rehabilitacji dziecięcej w Rzeszowie, który zostanie otwarty w 2012 roku.

Przedstawiciele Stowarzyszenia Młodzieży Ożarowska odwiedzili Holandie, by wziąć udział w międzynarodowym sympozjum organizowanym przez BOSK – holenderska organizacje dla Niepełnosprawnych Dzieci, Młodzieży i ich Opiekunów, z którą Wandafonds współpracuję juz od lat.

Od 2006 – 2009 roku Wandafonds opłacała pobyt na konferencjach ESMAC dla lekarzy z Poznania, Rzeszowa i Zagórza.

Wandafonds organizowała prawie każdego roku staż dla zespołów polskich we współpracujących z nią ośrodkach holenderskich. W 2011 był na stażu zespół ze Szpitala Dziecięcego w Lublinie.

Copyright © 2011